Освічені люди мають якісніше життя та живуть довше, – Уляна Супрун

Освіта – скоріш за все не найперша річ, яка спадає на думку, коли йдеться про здоров’я. Але варто було б про це подумати. Бо від рівня освіти залежить безліч речей, що стосуються здоров’я, і цей зв’язок доведений науково.

Про це написала в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, дослідження кажуть, що більш освічені люди:

  • краще піклуються про своє здоров’я
  • схильні робити більш здорові вибори стосовно способу життя та звичок
  • мають більшу ймовірність отримати хорошу роботу, разом з цим покращують свій рівень добробуту та здоров’я
  • частіше займаються профілактикою хвороб
  • мають якісніше життя та живуть довше.

«Взаємозв’язок освіти та здоров’я має комплексний характер та встановлений залізно – що більше освічена людина, то кращі показники здоров’я вона має», – пише Супрун.

Зокрема, освіта і здоров’я – важливі характеристики людського капіталу. Високий рівень освіти та здоров’я впливають на продуктивність населення – в цьому полягає їхня економічна цінність. Простіше кажучи – здорові люди краще та ефективніше працюють, водночас менше хворіють, що має вплив на витрати системи охорони здоров’я та економічні показники країни.

Також вона зазначає, що освіта не впливає на наше здоров’я ізольовано. Діють багато факторів – соціально-економічних, культурних та природних. Скажімо, рівень заробітної плати чи місцевість, в якій людина мешкає, мають також значний вплив на здоров’я.

«За умови якщо рівень освіти низький, навіть доступні медичні послуги не здатні позитивно впливати на здоров’я людини», – підкреслює чиновниця.

Науковці пов’язують це з тим, що важливе розуміння здоров’я на індивідуальному рівні – до прикладу, освічена людина може краще усвідомлювати ризики шкідливих звичок або ж важливість регулярно проходити профілактичні огляди. І тому відмовляється від куріння чи вживання алкоголю та консультується з лікарем з приводу здоров’я.

Крім того, в багатьох дослідженнях вивчали різні аспекти взаємозв’язку здоров’я та освіти – вплив на тривалість життя, схильність бути фізично активним, їсти малопоживну та некорисну їжу чи мати шкідливі звички.

Супрун навела реальні приклади, розраховні науковцями:

  • для людей, які народилися в США між 1914-1939 роками, кожний додатковий рік навчання (мається на увазі в школі) потенційно знижував ймовірність смерті на понад 3,6 відсоткових пунктів в наступні 10 років (це багато)
  • для чоловіків, що народилися між 1945-55 роками, додатковий рік навчання зменшував ризики мати проблеми зі здоров’ям на 18,5%
  • так само зі схильністю мати надмірну вагу – додатковий рік навчання сприяв дотримуванню здорового індексу маси тіла (до позначки 25) серед чоловіків з 60% до 72%

«Маємо зважати на освіту та всіма способами заохочувати навчатися, особливо дітей! Адже здоров’я – це не лише корисна їжа, тренування чи пігулки», – резюмувала У. Супрун.

Читайте також: Супрун назвала фрукти, які небезпечно вживати у поєднанні з ліками