Станіслав Людкевич: Щоб залучити «дешеві» і «довгі» гроші в Україну, потрібно створити ринок землі і провести чесну приватизацію

ЛюдкевичКрім того, важливо провести реформу правоохоронної системи та судів, а також використати внутрішні ресурси. Таку думку у колонці для «Бізнес.Цензор» висловив громадський діяч і фінансист Станіслав Людкевич.

Основним гальмом для залучання іноземних інвестицій є корупція та несправедлива судова система.

«Опитування іноземних інвесторів свідчить, що корупція, несправедлива судова система і репресії правоохоронних органів – в п’ятірці найболючіших проблем. Коли світові фонди шукають, куди б вкласти гроші, поруч з Україною вони бачать позначку «100% ризик», тобто, високу ймовірність втрати капіталів. Загрози перевищують можливі бенефіти, тому в країну інвестують, переважно, наші заробітчани», – вважає Станіслав Людкевич.

На думку громадського діяча, дефіцит довіри та обмежені можливості для інвестицій – додаткові фактори, які заважають українській економіці розвиватися.

«На руках в населення десятки мільярдів доларів. Але їх ховають в «банки» або «під матраци», замість того, щоб інвестувати і заробляти. Американець може вкласти гроші в Apple, німець – в Volkswagen, а куди може вкласти українець? Хіба що в нерухомість, державні цінні папери, або на депозит», – підкреслює громадський діяч.

Аби повернути довіру іноземних інвесторів та стимулювати ринок «дешевими» та «довгими» грошима, окрім судової та правоохоронної реформи, потрібно провести зрозумілу земельну реформу, а також прозору приватизацію. Серед інших джерел для стимулювання розвитку економіки – ретельний аудит та використання внутрішніх ресурсів.

«Легалізувати індустрії, які зараз генерують тіньові гроші і стимулюють корупцію – видобуток бурштину, гральний бізнес, проституцію. Провести амністію капіталу. Тобто, зняти обмеження на шляху грошей з «тіні» в легальну економіку», – резюмує Станіслав Людкевич.

Нагадаємо, за результати опитування іноземних інвесторів, яке провела Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), Dragon Capital та Центр економічної стратегії (ЦЕС) провели у квітні 2019 року, серед найбільш очікуваних перших кроків новообраного Президента України мають є запровадження ефективних заходів боротьби з корупцією, призначення реформаторів з високою репутацією на ключові державні посади, а також відокремлення політики та бізнес-інтересів через обмеження впливу олігархів.