Від неандертальців до прабабусь: У Британському музеї показали обличчя жителів Європи

26 січня Музей у Брайтоні (Великобританія) відкрив виставку, присвячену особам древніх людей. Всі бюсти створив судмедексперт зі Швеції Оскар Нільссон (Oscar Nilsson).

Про це повідомляє naked-science.

За словами Оскара Нільссона, на відтворення всіх осіб у нього пішли сотні годин. При цьому Нільссон використовував всю доступну інформацію: деталі черепів, результати аналізів ДНК, результати радіовуглецевого датування і багато іншого. З кожною головою він працював окремо. Спершу роздруковував на 3D-принтері копію черепа, а потім, після вивчення всіх доступних даних, починав наносити пластиліном м’язи.

Першим фахівець відновив обличчя жінки-неандертальця, що жила колись на території Гібралтару. Потім взявся за чоловіка – кроманьйонця з Франції. В його генах знайшли ознаки темної шкіри. Кроманьйонці жили в області сучасної Європи і могли населяти південне узбережжя Англії. Там жила жінка, вік останків якої оцінюють в п’ять з половиною тисяч років. Її шкіра теж мала смаглявий відтінок – про це говорять генетичні особливості її сучасників, які жили в тому ж ареалі.

Наступним в черзі став чоловік – представник залізного віку. За словами Нильссона, форма його черепа говорить про те, що він мав красивими рисами обличчя, але мав широкі проміжки між зубами – стан, відомий як діастема.

Останки жінки, що жила приблизно в 250 році нашої ери, зберегли ознаки важкої праці. Її хребет має сліди грижі Шморля, але що більш вразило Нильссона, так це цвях, вбитий в її потилицю. Останнім став чоловік англосаксонського періоду.